Philippine Scouts Heritage Society   Welcome, Guest. Please Login
  News:
Welcome to the Philippine Scouts Heritage Society Message Board. If you would like to register to be able to post to the message board please email us at webmaster@philippine-scouts.org and give us a username you would like to use. We have been experiencing a significant amount of spam registrations and this seems like the best solution to fix this. Thank you!
  HomeHelpSearchLogin  
 
Pages: 1
Send Topic Print
Col. Pastor C. Martelino (Read 8242 times)
Editor-at-Large
YaBB Administrator
*****
Offline



Posts: 421
Ohio
Col. Pastor C. Martelino
May 22nd, 2011, 5:07am
 
There are a number of brief mentions of Col. Pastor C. Martelino (USMA '20), the first Filipino superintendent of the Philippine Military Academy (1/6/36-31/5/40), on the internet.  The following was in commemoration of this death resisting the Japanese:  

KALIBO, Aklan – National Historical Institute (NHI) Deputy Executive Director Emelita Almosara yesterday honored two Aklanon national heroes -- Col. Pastor C. Martelino and Capt. Gil. M. Meñez who gave their life in the service of their country during World War II.

The unveiling of historical markers in honor of the two heroes took place in the edifices named in their honor -- one at the Camp Pastor C. Martelino in Brgy. New Buswang, the headquarters of the Aklan Provincial Police Office, and the other at the Capt. Gil M. Mijares Building beside Pastrana Park at the center of the town that houses the Municipal Library, Social Hall and the Kalibo Police Station.

Mayor Reymar Rebaldo said Almosara told him that “this is probably the first of its kind in the whole country -- two historical markers were simultaneously unveiled” during the celebration of the town’s 435th foundation day at that.

Col. Pastor C. Martelino hailed from Kalibo, Aklan and a true-blue Military Academy graduate in West Point, New York. He is the first Filipino superintendent of the Philippine Military Academy.

When war in the Philippines broke out, he was the Chief of Staff of the 31st Infantry Division of the Philippine Army and was caught with other USAFFE defenders. He was offered the rank of a general by the Japanese Imperial Army to defend Corregidor from a coming US-led invasion to take back the Philippines. His refusal made him subject to 14 days of torture. He died at Fort Santiago in 1945.

Back to top
 
 

Newsletter Editor
  IP Logged
Editor-at-Large
YaBB Administrator
*****
Offline



Posts: 421
Ohio
Re: Col. Pastor C. Martelino
Reply #1 - May 22nd, 2011, 5:21am
 
jojoddr

YaBB Newbies

Posts: 1
Philippines
 Re: Search for info on Grandfather
Reply #4 - May 12th, 2011, 12:26pm    

Dear Sir,
I have been in the process of researching snippets of information on my grandfather.  This has become even more important as my cousins and I are planning our first family reunion since the 60's.  I am hoping you can help.  My grandfathers name was Col. Pastor Martelino.  At this point, all I know is that he graduated from the USMA in 1920.  He was with the Philippine Scouts and largely acknowledged as the first Filipino superintendent of the Phil Military Academy.  He was captured by the japanese prior to the liberation in 1945 and was later executed (Jan 8, 1945?).  I would appreciate it if you could help me find out more information on him.  Thank you so very much.  
With my utmost regards!
Back to top
 
 

Newsletter Editor
  IP Logged
FriscoHare
YaBB Administrator
*****
Offline



Posts: 4

Re: Col. Pastor C. Martelino
Reply #2 - Oct 23rd, 2011, 9:00pm
 
Here's the information on Col. Martelino from the USMA Biographical Registers of 1930, 1940 and 1950. Hope it helps:

Born: PI, August 8, 1896

(Entered the Academy and graduated as Pastor Martelino y Conception; Name Changed to Pastor Martelino on April 7, 1922)

July 23, 1918 to June 15, 1920: Cadet #6605 at USMA. Graduated #66 in his class.

July 2, 1920: Promoted to Second Lieutenant, Philippine Scouts. Promoted the same day to First Lieutenant, Philippine Scouts

July 2, 1920 to October 15, 1920: At Ft. McKinley, Rizal with various companies of the 1st Philippine Infantry (later the 45th Infantry Regiment (PS)); with 29th Co., 30th Co., 32nd Co., 8th Battalion (PS); with 43rd Infantry (PS); then with 57th Infantry (PS); and served as Assistant Post Education and Recreation Officer

October 15 1920 to November 15, 1921: At Ft. Mills, Corregidor with the 43rd Infantry (PS0; 280th Company, Coast Artillery Corps (PS); 23rd Company Coast Artillery Corps

November 15, 1921 to November 1, 1923: On recruiting duty in Cebu and Bohol Islands.
   - Reassigned to Coast Artillery Corps (PS) on October 28, 1922.
   - December 15, 1922: Returned to rank of 2nd Lieutenant

November 1, 1923 to June 7, 1924: In Manila, ROTC Duty at National University.

August 14, 1924 to June 30, 1925: At Fort Monroe, Virginia, USA, Student Officer, Battery Officer's Course, Coast Artillery School
   - May 1, 1925: Promoted to 1st Lieutenant, Philippine Scouts

November 10, 1925 to March 1, 1929: At Ft. Mills, Corregidor with the 92nd Coast Artillery (PS)

March 29, 1929 to June 20, 1930: At Cebu, ROTC duty, Junior College, University of the Philippines

June 21, 1930 to June 20, 1934: At Ft. Mills, Battery E. 92nd Coast Artillery Regt. (PS)

October 23, 1934 to May 22, 1936: Assistant Executive for Beach Defense, Harbor Defense Staff; Assistant Harbor Intelligence Officer and other duties
     - August 1, 1935: Promoted to Captain, Philippine Scouts

May 23 to June 6, 1936: In Manila, Military Adviser to the Philippine Commonwealth, Headquarters, Philippine Department
     - June 1, 1936: President Quezon appoints Capt. Marcelino as ad interim Lt. Colonel, Philippine Army

June 6, 1936 to June 1940: At Baguio, First Superintendent, Philippine Military Academy
   - July 13, 1936: Designated temporary Lt. Colonel of Infantry, Philippine Army
   - July 16, 1937: Given an additional duty with the Philippine Commonwealth Government to assist in military matters effective January 1, 1938
   - October 5, 1938: Promoted to Colonel of Coast Artillery, Philippine Army

June 1940 to October 1941: In Manila, Head of G-2, Philippine Army Headquarters

October 1941 to May 6: Chief of Staff, 31st Division, Philippine Army (Stationed at San Marcelino, Zambales before the war)

December 8, 1941: Beleaguered

December 11, 1941: Promoted to Lt. Colonel, Coast Artillery Corps, Philippine Scouts

March 13, 1942: Promoted to Colonel, USAFFE

May 6, 1942 onwards:
- Becomes POW. Released. Worked underground with guerrilla forces during Japanese occupation.

December 22, 1944: Recaptured by Japanese

January 8, 1945: Executed

Posthumous Awards: Legion of Merit, Purple Heart and Philippine Distinguished Conduct Star
Back to top
 
 
  IP Logged
Pages: 1
Send Topic Print